İletişim

Periyodik Kontrol Ve Testler

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında işverenlerin çalışanlarının sağlıkları için tüm önlemleri alması gerekmektedir. 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kapsamında işverenlerin alması gereken önlemlerden biriside iş yerlerinde yer alan ekipmanların rutin olarak periyodik test ve kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir.

Bu konuda işverenlerin yapması gerekenler 24.04.2013 tarih ve 28628 sayılı resmi gazetede yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik şartları yönetmeliğinde belirtilen hükümler uygulanmaktadır. Sürmen OSGB olarak işverenlere anlaşmalı olduğumuz çözüm ortakları ile ekipmanları için gerekli test ve kontroller konusunda destek olmaktayız.

İş yerlerinde kullanılan ekipmanların birçoğu özellikle de ağır sanayi alanında olmak üzere kullanılan ekipmanların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Ekipmanların çalışma sisteminden kaynaklı olarak oluşabilecek yıpranmalar ve arızalar çalışanlara zarar verebilecek sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre işverenler çalışanları korumak için kullanılan ekipmanların kontrol ve testlerini düzenli olarak yaptırmaktadır. 

Periyodik kontrol bir malzemenin ya da ekipmanın kullanım daha uzun süre çalışabilmesi için yapılan bakımlara denilmektedir. Periyodik kontrollerde ekipmanların çalışma şartlarına bağlı olarak yıpranan parçalarına bakım yapılmakta ve değişmesi gereken var ise değiştirilmektedir. Belirli dönemlerde yapılan bu kontrollerde aynı zamanlarda ekipmanların çalışma durumunu görmek içinde belirli testler yapılmaktadır.

Birçok ekipmanın içerisinde bulunan parçaların belirli bir kullanım ömrü vardır. Bu parçalar kullanıma bağlı olarak bir süre sonra çalışması gereken standartlarda çalışmamaktadır. Bu çalışma standardının bozulması ile birlikte hem ekipmanın kullanımından dolayı üretilen malzemelerde sıkıntılar olabilmekte hem de o makine veya ekipmanı kullanan çalışanlar için tehlike oluşabilmektedir. 

Periyodik kontrol ve testler, makine ve ekipmanların belirli süreler dahilinde yapılan kontrollerine denilmektedir. Bu kontrollerde ekipmanların süresinde değiştirilmesi gereken parçaları var ise onlar tespit edilerek değişimleri yapılmaktadır. Ayrıca bu kontroller sırasında ekipmanların yapılması gereken testlerinin de yapılması ile bir sorun var ise bunların çözülmesini sağlamaktadır. Bu testler sayesinde ekipmanların hem işveren hem de çalışanlar için daha güvenli olmasını amaçlamaktadır. 

Periyodik test ve kontroller ekipmanların sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bu işlemler sayesinde makineler daha verimli çalışmaktadır buda işverenler için daha kaliteli iş ve işlemler ile kazançlarının artmasını sağlamaktadır. Periyodik kontroller ve testler en büyük avantajı ise ekipmanlardan kaynaklı oluşabilecek iş kazalarının önlenmesidir. 

İş kazaları ile ilgili istatistiklere bakıldığı zaman birçok iş kazasının nedeni olarak gerekli kontrol ve testleri yapılmayan ekipmanlardan kaynaklandığı görülmektedir. Periyodik kontrol ve testlerin düzenli bir şekilde yapılması ekipman kaynaklı iş kazalarının önlenmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır. Ayrıca yapılan kontroller sayesinde ekipmanların daha sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanacağı için kazanç konusunda da işverenler için olumlu sonuçlar oluşturmaktadır. 

İş yerlerinde ağır yüklerin taşınmasında ve yerleştirilmesinde çalışanlara yardımcı olması maksadı ile kullanılan ekipmanların kontrol ve testleri oldukça önemlidir. Kaldırma ekipmanları kapsamında lift sistemleri, forklift araçları, makaralı kaldıraç sistemleri, caraskal sistemleri, trifor periyodik bakımları, transpalet, vinç, mobil vinç ve kule vinç gibi ekipmanların peiyodik kontrol ve testleri yapılmaktadır. 

Yapılan periyodik kontrollerde ekipmanlar ile ilgili uzmanlar tarafından yapılan periyodik kontrol muayene formu düzenlenmektedir. Kontroller sonucunda herhangi bir konuda bir aksaklık tespit edilirse forumda belirtilmektedir. Tespit edilen eksikliklerin giderilmesi durumunda tekrar kontrol ve testler yapılarak uygunluk raporu düzenlenmektedir. 

Yüksek basınç ile çalışan ekipmanların kontrolleri oldukça önemlidir. Yaşanacak bir sıkıntı ciddi sonuçlar doğuran iş kazalarına neden olabilmektedir. Bu alanda buhar kazanları, kazan dairesi, buharlı pişirme kazanları, hidrofor sistemleri, kalorifer kazanı ve kızgın yağ kazanı gibi ekipmanların kontrol ve testleri yapılmaktadır. Yapılan kontroller ile ilgili detaylı bir muayene raporu tanzim edilmektedir.

Elektrik tesisatları hem işletmelerin mal güvenliği hem de çalışanların can güvenliği işçin oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Bu anlamda işletmelerin elektrik tesisatları, aydınlatma tesisatı, topraklama tesisatı, kuvvet akım tesisatı gibi elektrik ile ilgili her türlü ekipmanın kontrolleri ve testleri yapılmaktadır.

Aklınıza takılan bir şey mi var?
Periyodik Kontrol Ve Testler ile ilgili bir sorunuz varsa bize hemen ulaşıp, bilgi alabilirsiniz.
Bir teklif uzaktayız.

Surmen OSGB olarak ihtiyaçlarınız için buradayız. Hemen teklif almak için aşağıdaki butona tıklayınız.